![[personal profile]](https://www.dreamwidth.org/img/silk/identity/user.png)
...but I gotta say, the best part about the Fall is the fact that Honeycrisp apples come into season.
In case you missed it -- Honeycrisp Apples are the Platonic Ideal of an apple. Yes, they cost like $4/lb. and theres about 2-3 apples per pound, but don't skimp. Go down to Whole Foods, get one and then go eat it. First bite you'll think "It's pure apple bliss!".
That it is, my friend, that it is.
Tom
In case you missed it -- Honeycrisp Apples are the Platonic Ideal of an apple. Yes, they cost like $4/lb. and theres about 2-3 apples per pound, but don't skimp. Go down to Whole Foods, get one and then go eat it. First bite you'll think "It's pure apple bliss!".
That it is, my friend, that it is.
Tom
no subject
Date: 2006-09-20 05:39 pm (UTC)no subject
Date: 2006-09-20 06:11 pm (UTC)Best apple pie I ever made was with HoneyCrisp apples.
no subject
Date: 2006-09-20 07:00 pm (UTC)I also like Ginger Golds, which I just had for the first time this year.
no subject
Date: 2006-09-20 08:11 pm (UTC)-steph
no subject
Date: 2006-09-20 10:22 pm (UTC)